Hírek | 2021. április 12.
Zöld lap
2021. április 12. – 2021. április 19.
Naptár
Jeles környezeti napok
Április 12. Űrhajózás Világnapja
Április 12-e az Űrhajózás világnapja. A világ első embert szállító űrhajóját, a Vosztok 1-et, fedélzetén Jurij Gagarin repülő őrnaggyal 1961. április 12-én a Szovjetunióból bocsátották Földkörüli pályára. Gagarin útja új korszakot nyitott az emberiség történetében. Első emberként ő jutott el a világűrbe a Vosztok 1 rakéta ágyúgolyó alakú űrkabinjában. 108 perces földkörüli útjának állít emléket az Űrhajózás világnapja. Azóta több száz ember járt a világűrben.
A két nagyhatalom, a Szovjetunió és az Egyesült Államok versengtek egymással a világűrben is az 1950-es évektől. 1957. október 4-én a szovjetek lőtték fel az első műholdat, majd az első élőlényt, Lajka kutyát is ők juttatták el a kozmoszba.
Gagarin sikeres útja után egy hónappal John F. Kennedy amerikai elnök bejelentette, hogy az évtized végéig embert küldenek a Holdra.
Számtalan próbálkozás után elsőként az Apollo-8 űrhajó lépett be sikeresen a Hold gravitációs terébe 1986-ban. Ezt követően egy évvel később 1969. július 16-án az Apollo-11 indult útnak. Az Apolló-11 űrhajó fedélzetén utazott Neil Armstrong, Edwin Aldrin és Michael Collins. Az indulás után négy nappal érték el a Holdat, ahol épségben leszálltak, ezzel megnyerték az űrversenyt a szovjetekkel szemben.
Farkas Bertalan volt az első magyar asztronauta, aki hét napot töltött el a Szojuz-6 űrállomás fedélzetén az Interkozmosz program részeként. Ő használta először a Pillét, ami egy sugárdózist mérő műszer volt, melyet a KFKI Atomenergiakutató Intézet fejlesztett ki. Űrtúristaként két alkalommal juthatott fel az ISS nemzetközi űrállomásra Charles Simonyi, azaz Simonyi Károly is.
A mindennapi élet során is sok olyan eszközt használunk, amelyeket az űrkutatás során fedeztek fel, fejlesztettek. Ilyen például a tépőzár, amit a ruhánkon, táskákon is használunk, a műholdak, amelyek segítségével a tv csatornák programjait tudjuk nézni, közvetlen kapcsolatban állva a mobiltelefonunkkal navigálnak minket. A NASA űrprogramjának köszönhetőek a karcálló lencsék, fülbe helyezhető hőmérő, láthatatlan fogszabályzó, memóriahab, csapvízszűrők és még más hasznos használati eszközök is.
Jelenleg a világ legnagyobb űrkutatási szerve a NASA. Az űrkutatási hivatal főbb tevékenységei a csillagászat, bolygókutatás, űrrepülések, űrtechnikai és rakétatechnikai fejlesztések, oktatás, Föld-tanulmányozás az űrkutatás módszereivel.
„A Hivatal a Holdra szállás mellett rengeteg egyéb sikeres küldetést tudhat maga mögött: űrszondákkal megközelítette az összes nagybolygót és több holdat is, leszállt a Marson, behatolt a Vénusz és a Jupiter légkörébe, a nemzetközi ISS projekt keretében pedig a mai napig részt vesz a Földtől 400 km-re keringő űrállomás üzemeltetésében.
Űrszondáival, műholdjaival és űrtávcsőivel többek közt az éghajlatváltozásokat és azok hatásait is kutatatja, akárcsak a klímaváltozásokat és a természeti katasztrófákat.
Az elkövetkező évtizedekre szóló stratégiai tervben a bolygókutatás és az űrcsillagászat területén megkezdett programjai kiegészülnek a Naprendszeren kívüli bolygók és a földönkívüli élet nyomainak felfedezésére irányuló erőfeszítésekkel. Emellett komoly energiát fektet olyan kutatásokba is, mint az antigravitációs hajtóművek, a térhajlítás, és a fénysebesség elérésének gyakorlati megvalósításai.”
Szokások, Néphagyományok, Ünnepek
Április 12. - Gyula napja
Az év 100. napja. A tisztaság, a takarítás napja. Ilyenkor kitakarítják a lakást, az ólakat és az állatokat is lemossák.
Április 14. - Tibor napja
A hagyomány szerint e napon szólal meg a kakukk, és ha ekkor már szép zöld a vetés, akkor jó lesz a széna.
Gyula és Tibor névünnepét elsősorban idő- és termésjós napként tartotta számon a néphagyomány. Gyula napján kezdtek a dinnye ültetéséhez, és sokfelé ekkor végeztek a takarítással, féregirtással és az állatok megfürdetésével is. A népi regula a Gyula napján (az ún. száznapon) megfigyeltekből a következő negyven nap ellentétes időjárására következtetett. Ha Tibor napra kizöldült a nyírfa, már nem tartottak fagytól, a cseresznyefa virágba borulásától pedig jó szőlőtermést vártak a boros gazdák.
A harminc napos április eleinte a római év második hónapja volt, a Julius Caesar által bevezetett Juliánus-naptárban lett a negyedik. Ezt a hónapot a rómaiak a szerelem és a szépség istennője, Vénusz tiszteletének szentelték, az elnevezés viszont Aphroditéra, Vénusz görög megfelelőjére utal. Egy másik elképzelés szerint az április a latin aperire (megnyitni, kinyílni) igéhez köthető, ugyanis ilyentájt pattannak rügybe a növények, nyílnak virággá a bimbók. Nálunk az áprilist valamikor Szent György havának hívták. „Szent Gyergy hava terömt nekünk szíp virágokat, És megtiltott rétet sok jó szénáért." - mondja a régi kalendáriumi rigmus.
Hiedelmek, szólások, közmondások
Ez a hónap a megújhodás ideje, ekkor jönnek vissza a fecskék, és a többi vándormadarak. Noha április a tavasz hírnöke, a természet újjáéledésének az időszaka, sokfelé mégis inkább kedvezőtlennek, mint kedvezőnek tartották. Egyes vidékeken ebben a hónapban - az indás növényeken kívül - nem volt ajánlatos más zöldségféléket palántázni, általában nem tekintették áprilist szerencsésnek bármiféle nagyobb munka, vagy vállalkozás elkezdéséhez, és a létfontosságú döntések meghozatalát is más időszakra ajánlották.
Az időjósok szerint, ha ebben a hónapban sokat dörög az ég, akkor egész esztendőben jó idő várható. Ha viszont húsvét napján alig esik az eső, akkor kevés gabona terem. Az áprilisi hó, vagy a hideg idő rosszat jelentett, azonban nedves, esős időjárástól bőséges aratást reméltek.
A Csízió azt mondja, hogy Szent György havában nem ajánlatos semmiféle gyökeret és tehénhúst enni, viszont hasznos tyúkot, bárányt, kecskegida húsát és folyami halat fogyasztani, kizárólag csak tiszta bort és haslágyító szirupot szabad inni. Alkalmas e hónap az érvágásra, és jó hatású ilyenkor a fürdés és a vérköpölyözés.
Kukucskáló
Columbus útnak indul (link)
Virtuális túra a Columbus moduljában (link)
Magyar kísérlet az űrállomáson (link)
Fémhabosítási kísérlet az űrállomáson (link)
Neurospat kísérlet (link)
Focus az űrben (link)
Kísérletek
Víz rakéta
A rakétahajtás elvét nagyon látványosan szemléltető kísérlet.
A rakétatest egy 1,5 vagy 2,5 literes műanyag flakon, amelyet kb. félig töltünk meg vízzel. A palack száját szorosan illeszkedő, átfúrt parafadugóval zárjuk le, amelyben egy bicikliszelepet helyezünk el. Pumpával a palackban a nyomást növelve a dugó egy idő után kinyomódik és a nagy sebességgel hátraáramló vízsugár - jelentős tolóerővel - rakétánkat kilövi. A pumpáláshoz autópumpát használunk, amely 10-12 lenyomás után már elegendő nyomást biztosít a kilövéshez.
Célszerű a kilövéshez valami vezetősínt is alkalmazni, ill. a rakétatestre vezérsíkokat helyezni a jobb iránystabilizálás érdekében.
Figyelem! Kilövéskor gondosan ügyeljünk rá, hogy a rakéta elé senki ne hajoljon be. Kilövés után a palack már veszélyt nem jelent.
Vízmeghajtású rakéta
A kísérlet remekül használható arra, hogy a rakétaelvet szórakoztató formában modellezze.
Eszközök:
-
műanyag üveg (minél vastagabb falú, annál jobb)
-
parafa dugó
-
biciklipumpa
-
gumicső (borász szaküzletben, kisállat kereskedésben olcsón beszerezhető)
-
állvány
-
szigetelő anyag (pl. technokol)
A rakéta elkészítése: A dugót átfúrjuk, és a gumicsövet a lyukon átvezetjük úgy, hogy szorosan illeszkedjen. A légmentes záródás eléréséért szigetelő anyaggal töltjük ki a réseket. A gumicső másik végét rászorítjuk a pumpára, fontos, hogy itt is pontos legyen az illeszkedés (itt szigetelő szalaggal lehet kísérletezni, de kézzel is kiválóan össze lehet fogni a kettőt). A sikeres kilövéshez arra van szükség, hogy a dugó a lehető legszilárdabban álljon, ezért állványt, támasztékot kell keresnünk (villás faág, összetolt székek, végső esetben egy kellőképpen önfeláldozó jelentkező kézbe foghatja, stb.).
A palackba vizet töltünk, majd elzárjuk a száját a dugóval, ezek után szájjal lefelé fordítva a rakétát az állványra helyezzük. Fontos, hogy ebben a helyzetben a dugón átvezetett gumicső szája a vízszint felett legyen.
Ezek után a pumpa vérmérsékletünknek megfelelő igénybevételével levegőt juttatunk a csövön át a palackba.
Kis idő elteltével a palack a levegőbe repül, mi pedig vizesek és némileg okosabbak leszünk.
Magyarázat: Ezen az elven működnek az űrrakéták, fegyverek is. A víz mellett a palack levegővel van tele a kísérlet elején. Mikor pumpálni kezdünk, növeljük a levegő sűrűségét az üvegben, nő a nyomás, ami a dugóra nehezedik. Ezt folytatva a keletkező tolóerő lerepíti a palackot a dugóról, a nyomáskülönbség kiegyenlítődik, miközben a levegő kinyomja az összes vizet a rakétából, egyenesen a fejünkre.
Megjegyzés: Lehet kísérletezni a fentinél biztonságosabb kilövési módokkal is.
A kilövés körüli pillanatokat mi videón is rögzítettük, így a kísérlet visszanézésekor újraélhettük az izgalmakat, és néhány kérdés segítségével reflektálhattunk a történtekre.
Barkácsolás újra felhasznált anyagokból
Játékok
Űrhajó kilövés
Szükséges eszközök:
-
szívószál (ha van otthon fém szívószál, az a legjobb)
-
színes papír
Hajtogatás technikája (link)
Holdjárás
Készítésetek holdjáró cipőt üres tejfölös dobozból és kötélből!
Űrhajó kilövés 2.
Célbadobós
Csillagképek
Szükséges eszközök:
-
zseblámpa
-
muffin papír
-
fonal
-
ceruza
-
lyukasztó eszköz
Űrhajós útvesztő