Zöld lap: 2020. május 25. - 2020. május 31.

Zöld lap: 2020. május 25. - 2020. május 31.

Naptár:

Jeles környezeti napok:

Május 25. Afrika napja

Május 25-én van Afrika napja, ezen a napon Afrikát ünneplik, ez a második legnagyobb kontinens a Földön. Fontos, hogy az itt élő emberek is szabadon, egyenjogúan, tudjanak együtt élni, együttműködni egymással.

Afrikát két tenger (Földközi-tenger, Vörös-tenger) és két óceán (Atlanti-óceán, Indiai-óceán) „öleli körül”, határolja. Afrika népessége gyorsan nő, több mint 1 milliárd ember lakja ezt a földrészt. Főleg mezőgazdaságból élnek, de nagyon kevés a megművelt területek aránya. Sokan nagyon szegények, vannak területek, ahol nagyon kevés az ivóvíz és az étel. Az afrikai kontinens lakói az arabok, berberek, szudániak, busmanok, pigmeusok és európaiak is.

Afrika a legforróbb kontinens, egész évben nagy a felmelegedés. Ahol állandóan magas a hőmérséklet és a páratartalom, kicsi a napi és évi hőingás - Afrika egyenlítői éghajlatú területein vannak a sűrű esőerdők. A trópusi esőerdőben nagyon sűrű a növényzet, szinte járhatatlanok az erdők. Értékes fafajták pl: ébenfa, szantálfa, kólafa. Itt élő állatok pl. Emlősök: emberszabású majmok (gorilla, csimpánz), zsiráf, elefánt, orrszarvú, varacskos disznó, leopárd, okapi. Madarak pl. papagájok, Hüllők: kígyók, krokodil, gyíkok. Rovarok: hangyák, termeszek.

A szavanna éghajlatú területeken is magas a hőmérséklet és 2 évszak váltja egymást, az esős évszak és a száraz évszak. A szavanna jellemző növényei a majomkenyérfa, olajpálma, elefántfű. Emlősökben nagyon gazdag terület. Itt élnek: zebrafélék, zsiráfok, antilopfélék, kafferbivalyok, orrszarvú, elefánt, gnú, víziló, oroszlán, gepárd, leopárd, sakál. Madarak: strucc, flamingó, keselyű.

A trópusi sivatagi éghajlat területein nappal magas, de éjjel nagyon lecsökken a hőmérséklet. Kevés a páratartalom és a csapadék. A félsivatagos területeken nagyon kevés a növény, pl. a pozsgások élnek meg itt, melyek kevés vízzel is beérik. Állatok pl. tevék, sivatagi rókák, kígyók, gyíkok, rágcsálók.

Afrika partjainál több kisméretű sziget van. Legnagyobb szigete Madagaszkár (a világ 4. legnagyobb szigete), melynek nagy a fajgazdagsága, sokféle növény és állat él itt. Madagaszkár a természeti világörökség része 1990 óta. Hat nemzeti parkot nyilvánítottak világörökséggé Atsinanana esőerdői gyűjtőnéven.

Afrika leghosszabb folyója a Nílus, legnépesebb városa Kairó, legmagasabb hegycsúcsa a Kilimandzsáró (a hegycsúcsokat örök hó fedi).

Afrikából származó termékek pl. kakaó, kávé, tea, banán, ananász, fűszerek: bors, szegfűszeg, vanília stb. Ásványkincsekben gazdag, bányásznak pl. aranyat, gyémántot.

A sok természeti érték, szépség, kincsek ellenére Afrikában nagyon sok szegény ember él. Gazdagabb országokból sok jó szándékú ember megy misszióba hozzájuk, hogy segítsék őket élelemhez, tiszta ivóvízhez, tanuláshoz, orvosi ellátáshoz jutni. Magyarországról is szoktak segítséget nyújtani jószívű emberek az Afrikában élőknek.

Május utolsó keddje a Tej világnapja (május 26.)

A tej és a tejből készült tejtermékek értékes tápanyagokat tartalmaznak, táplálóak főleg a fejlődő szervezet (gyerekek) számára. A tejben fehérjék, tejcukor, vitaminok (zsírban oldódó D, E, K, A és vízben oldódó B vitaminok), értékes zsírok, ásványi anyagok (kálcium, foszfor, magnézium, cink, vas, fluor) és víz találhatók. A tejben lévő kálcium és D-vitamin az erős csontok és fogak védelméhez szükséges, a tejben található fehérjék a szervezet legfontosabb építőanyagait az aminosavakat tartalmazzák. A tejből készített tejtermékek pl: sajt, túró, joghurt, kefír, tejföl. Tejnek leginkább a tehéntejet szoktuk nevezni, de fogyasztható más állatok pl. juhtej, kecsketej és az abból készített tejtermékek is. A tej ideális táplálék, véd a hiánybetegségektől. Mivel könnyen romlik, hűteni, tartósítani kell. Vannak emberek, akik érzékenyek pl. a tejcukorra, ők tejallergiások.

Szereted a tejet? Milyen formában szereted, simán, vagy valamit szoktatok tenni bele pl. kakaót? Milyen tejtermékeket ismersz, melyiket szereted? Melyik ételbe szoktatok tenni tejet vagy tejterméket?

Szokások, Néphagyományok, Ünnepek

Május 25. Orbán napja

De nemcsak Pongrác, Szervác és Bonifác május fagyosszentjei. Ugyanis van még egy: Orbán (május 25.), akinek a nevéhez szintén sok-sok népi bölcsesség kötődik. Az orvosokon kívül a szőlősgazdák is figyelték az Orbán-napi időjárást, mert: "Ha Orbán nevet, a szőlő sír" ,"Savanyú lesz a bor, ha Orbán napja esős, édes, ha tiszta az idő."

Felhasználták ezt a napot termésbecslésre is, mert "ha Orbán napja szép, úgy bő lesz az esztendő".
A földművelő munkában a fagyosszenteket többnyire megvárták, és csak utána ültették az uborkát, babot, paradicsomot, azokat a növényeket, amelyek a legérzékenyebbek a hidegre.
A négy fagyosszent könnyen elronthatja a szép májusi napsütésünket. De sebaj, jön a nyár, jönnek a meleg napok!

Pünkösd

Időpontja változó (húsvét utáni 50. napon tartják) május 10-e és június 13-a közé eshet.
A keresztény egyház a Szentlélek eljövetelét ünnepli e napokon. Számos népszokás kapcsolódik hozzá pl. a "besspávázás", "törökbasázás", "rabjárás", a Pünkösdi királyné járás.

Az ünnephez kapcsolódnak időjárás-, és termésjósló hiedelmek is, ha ilyenkor esik, jó termés várható. A régi öregek e napokon zöld ágakat tettek az istállókra, a házakra, a kerítésre a gonosz szellemek ellen.

A Pünkösdhöz számtalan néphagyomány is kötődött, s ellentétben az egyházi ünnepekkel, a könnyed szórakozásról, ünneplésről szóltak. Sok helyen ekkor választottak, különféle ügyességi feladatok segítségével Pünkösdi Királyt, igaz jelképes hatalma csak egy évre szólt, de ebben az időben minden lagziba, ünnepre meghívott vendég volt, a kocsmában a falu költségén ihatott, sőt a kisebb vétségeket is elnézték neki. Ezen az ünnepen volt a május elején felállított májusfadöntés, vagy májusfa kitáncolás. Ilyenkor a legények tánccal, zenével közelítették meg a lányos házakat, gyakran rendeztek „májusfamászást” is, ami nem volt veszélytelen és könnyű feladat. A győztes jutalma a fa tetejére kötözött üveg bor volt, amit néhány helyen viccesen előzőleg csípős paprikás vízzel helyettesítettek.
Nagy kegy volt, ha a Kedves, a májusfát állító legényt behívta a házba, esetleg meg is vendégelte, persze a cimborákkal közösen. Pünkösd éjszakáján a szerelmes legények titkon Pünkösdi rózsát helyeztek a kiválasztott lányok ablakába. A virágok, zöld ágak egyébként fontos „kellékei” voltak az ünnepkörnek, leggyakrabban bodzaágakat használtak erre leggyakrabban.

Május utolsó vasárnapja (május 31.) Gyereknap

Mikor van gyereknap Magyarországon?

Gyermeknap 2019-ben május 26., 2020-ban pedig május 31-ére esik. 2021-ben május 30., 2022-ben május 29. Szép láncolat...2023-ban milyen napra esik? Igen, május 28!

A Gyereknap eredete:

A Gyermeknap megünneplése Törökországból ered. Az ünnepet először Törökországban tartották meg 1920. április 23-án.

Magyarországon a gyerekek ünnepét 1931-ben tartották meg először, igaz, akkor még Gyermekhétnek hívták, egy egész hétig tartott.

1954-ben tett javaslatot az ENSZ közgyűlése az Egyetemes Gyermeknapra, melynek célja, a világ gyermekeinek testvériségéről történő megemlékezés, a kölcsönös megértés, és a gyermekek jólétéért folytatott szakadatlan küzdelem. Ekkor javasolták a kormányoknak azt is, hogy jelöljék ki az országuk számára leginkább megfelelő dátumot a kicsik köszöntésére!

Magyarországon május utolsó vasárnapján ünneplik a Gyermeknapot.

A gyerekek ünnepén minden évben rengeteg rendezvény, program várja a lurkókat. A Gyereknap célja, hogy a kicsik jól szórakozzanak, ezen a napon az övék legyen minden figyelem.

A Gyereknapot számos országban ünneplik, az ünnep időpontja általában június 1-je, amelyet 1925-ben, a genfi Gyermekjóléti Konferencián jelöltek ki.

Gyermeknap a világban:

A világ országaiban különböző időpontokban ünneplik a gyermeknapot.

Japánban 1948 óta nemzeti ünnep és egyben munkaszüneti nap a gyermeknap, amit május 5-én tartanak. Érdekessége, hogy ezen a napon a családok papírsárkányokat reptetnek.

Indiában november 14-én van gyereknap, az ország első miniszterelnökének, Jawaharlal Nehru születésének évfordulóján.

Argentínában augusztus második vasárnapja a gyermeknap, Brazíliában október 12., Chilében augusztus első vasárnapja, Kolumbiában április utolsó hétvégéje, Peruban október 14, Mexikóban április 30-a, Kubában július harmadik vasárnapja a gyermekeké.

USA-ban június első vasárnapja. 2001-ben George W. Bush elnök bejelentette, hogy legyen június első vasárnapja a gyereknap minden évben.

Hiedelmek, szólások, közmondások:

Orbán napja az utolsó fagyosszent. Donáttal együtt a szőlőskert pártfogoltja volt, ha fagyos idő járta, besározták szobrát, szép időben viszont felvirágozva hordozták végig a szőlőkön.

„Orbán ereszti a bogarait”

Kezdődik a méhek rajzása:

Orbán napján áldomást isznak, ha nincs dér.

„Ha Orbán nevet, a szőlő sír.”

A kocsmárosok, kádárok, szőlészek védőszentje. Sokfelé szobrot állítottak neki és ünnepi körmenettel járultak hozzá kérve tőle a bőséges szőlőtermést.

Kukucskáló:

Afrikai élő webkamerák:


Kenya Laikipia megye, Mpala Rezervátum 1. (link)

Kenya Laikipia megye, Mpala Rezervátum 2. (link)

Dél-Afrika és Botswana északi határán található Marico-folyó környéke (link)

Mozambik és Zululand között találhatóTembe Elephant Park (link)

Rosie pan ivógödör (link)

Kruger Nemzeti Park, Olifants folyó partja (link

Hogyan kerül a tej a dobozba? (link)

Pár napos Magyar tarka bocik (link)

Élet a tanyán (link)

Hogyan készül a kakaós tej? (link)

Hogyan készül a sajt? (link)

Kísérletek:

Tej tűzijáték

A külföldi oldalakon "tej tüzijátékként" elnevezett kísérlet nagyon látványos. Én azért nem ezt a címet adtam, mert esetleg csalódás lenne.


Hozzávalók:

- tányér
- tej
- folyékony szappan vagy mosogatószer
- ételfesték (nem gél állagú, hanem folyékony!)
- fülpiszkáló

Leírás:
Öntsünk egy kis tejet egy tányérba. Cseppentsünk rá különböző színű ételfestéket. A fülpiszkálót mártsuk be folyékony mosogatószerbe, majd egyszerűen merőlegesen a tányérra, a közepén "szúrjuk" bele a tejbe. A színek hirtelen "szétrepülnek". Több helyre is belemárthatjuk, így szép képet alkothatunk. Ha már sok mosogatószer keveredett el a tejjel, a képalkotási folyamat leáll.


Mi történik? A tejbe cseppentett ételfestéket a tej felületi feszültsége tartja egyben. A tejbe mártott mosogatószer megbontja a felületi feszültséget, a színek látványosan szétterülnek.

Színes gömbök

Hozzávalók:

-tej
-olaj
-ételfesték
-pipetta vagy kiskanál
-befőttes üveg

A festékekkel készítsünk színes tejet, az olajat öntsük a befőttes üvegbe,majd cseppentsük a tejet az olajba. A színes tejcseppek futurisztikus opálos gömbökként leültek az olaj aljára, hiszen a tej egy nagyon erős kolloid önmagában.

Ételek:

Házi sajt

Hozzávalók:

-2 l házi tej

-4 ek. 20%-os ecet

-só ízlés szerint

- fűszerek ízlés szerint

Elkészítés:

  1. Egy nagy fazékban forrald fel a tejet, majd vedd le a tűzről
  2. Egy szűrőt bélelj ki tiszta (csak erre a célra alkalmazott) konyharuhával vagy sajt-gézzel
  3. Öntsd az ecetet a tejhez, és várj néhány másodpercet. (Ez alatt kicsapódik a tej, és túró állagú fehér rétegre és sárgás színű folyadékra, azaz savóra válik szét)
  4. Ha a savó nem elég sárgás színű, tölts bele még egy pici ecetet
  5. Ha már teljesen különvált a savótól, öntsd az egészet a bélelt szűrőbe, és hagyd röviden lecsepegni
  6. Öblítsd le róla hideg vízzel az ecet (citromlé) ízt
  7. A ruhát összefogva jól nyomd ki belőle a maradék nedvességet
  8. Sózd, fűszerezd ízlés szerint, elkeverve alaposan az ízesítőkkel
  9. Tekerd szorosan a ruhába, és tedd hűtőbe 2-3 órára.
  10. Ezután máris fogyasztható

Házi túrórudi recept

Hozzávalók 20 darabhoz:

  • 50 dkg túró
  • 40 dkg étcsokoládé
  • 10 dkg porcukor
  • 10 dkg víz
  • 2 dkg zselatin
  • 1 citrom
  • 1 csomag vaníliás cukor

Elkészítés:

A túrót törd át egy szitán, vagy egyszerűen csak passzírozd át. Keverd össze a reszelt citromhéjjal, a cukorral és a vaníliás cukorral. A zselatint tedd tálba, öntsd hozzá a vizet, keverd el, és várj addig, amíg megduzzad. Pár pillanatra rakd a mikróba, hogy folyóssá váljon. Alaposan dolgozd össze a túrós keverékkel, akár gépi habverőt is használhatsz. Tedd a hűtőbe legalább fél órára.

A hideg masszából formázz körülbelül tíz centi hosszú, vékony hengereket. A végeket egy kés hátuljával nyomkodd meg, hogy gusztusosabbak legyenek. A jó minőségű csokit olvaszd meg vízgőz felett, majd mártsd bele a rudakat. Csepegtesd le őket, szedd zsírpapírra, és várd meg, amíg megdermednek. Ha vastagabb csokis réteget szeretnél, többször mártsd meg a rudakat, de előtte mindig hűtsd le őket. Utána pakold egy zárható dobozba, és rakd ismét hidegre legalább fél órára.

Tejespite:

25 dkg liszt, 4 egész tojás, 4 evőkanál cukor, pici só, 2 cs. vaníliás cukor, 6 dl tej, kevés étolaj. A tepsit Rámával kikenjük, 170 fokon kb. 35-40 percig sütjük a tésztát. Szeletelés után lekvárral ízesítjük.

Játékok újrahasznosított anyagokból:

Hangszerek kartonból, W.C papír gurigából

További ötletek: játékok címszó alatt

Afrikai állatok joghurtos üvegből

Afrikai állatok papírgurigából

Afrikai állatok ásványvizes üvegből

Krokodil tojástartóból

Tehén papírtányérból, és W.C. papír gurigából

Ötletek tejes dobozból

Űrhajó

Ház lámpás

Hajó

Játékok:

Készítsetek nyakláncot!

Szükséges kellékek: papírtányér, festék, olló, különböző tészták, ragasztó, fonal vagy cérna, szívószál.

Hangszerkészítés

Esőbot (link)

Rázogató (link)

Bármilyen üres kis dobozkát megtölthettek rizzsel, babbal, kukoricával, vagy akár gyöngyökkel, kaviccsal. Ezekkel aztán nem csak ritmusosan mondókázhattok, hanem például:

  • megfigyelhetitek, melyik a halk, melyik a hangosabb,
  • észrevehetitek, hogyan változik a csörgő hangja, ha ugyanabból a dologból többet-, vagy kevesebbet teszünk bele,
  • kitalálhatjátok hallás alapján, hogy vajon mi van a dobozkában,
  • és ha mindegyik fajtából kettőt készítetek (ekkor azonos mennyiséget kell beletölteni az alapanyagokból), párosíthatjátok őket hangzás alapján.

Rázogató II.

Két műanyag kiskanálból is érdekes kis ritmushangszert készíthettek. Egy műanyag tojást (csokitojás belsejéből) töltsetek meg apró szemű terméssel, úgy mint a fenti dobozkát. Ezt aztán tegyétek két műanyag kiskanál közé és jó szorosan ragasszátok össze ragasztószalaggal. Ha maszkolószalagot használtok, az egész kanalat betekerhetitek a nyelével együtt. Ezt akár be is tudjátok festeni, vagy díszíthetitek a képen látható módon – lufiból levágott csíkokkal is.

Dob (link)

Egy üres konzervdoboz biztosan akad otthon – ehhez pedig már csak egy-két lufira van szükség, hogy igazi dobot varázsoljatok belőle!

A dobozra ragaszthattok színes papírt (ez a legegyszerűbb és leggyorsabb), de ha türelmesek vagytok és meg tudjátok várni amíg megszárad, be is festhetitek. A lufikat egyszerűen vágjátok le a képen látható módon és húzzátok rá a doboz tetejére és aljára. Ehhez a dobhoz egy pótkávé dobozát használtuk fel. Attól függően, hogy fém-, vagy műanyag doboz az alapanyag, kicsit más hangzása lesz majd a dobnak.

Csíkokra vágott sárga lufit használtunk a díszítéshez – egyszerűen csak húzzátok rá a dobozra a különböző méretű és színű csíkokat! Az elkészült dobot kipróbálhatjátok a tenyeretekkel ütögetve, de készíthettek hozzá dobverőt is!

Egy egyszerű kis szivacs darabot rögzítsetek befőttes gumival egy hurkapálca végén. Ezután még befedhetitek egy kis darab vászon anyaggal is. Üssetek rá a dobra – nagyon érdekes a hangja!

Néhány ötlet dobhoz:

  • Dobolj először lassú ritmusban, majd egyre gyorsabban – a gyerekek pedig lejtsenek törzsi táncot a dob hangjára!
  • Készítsetek kettő, vagy több dobot (igazán gyorsan elkészül) és játsszatok visszhang – játékot! Dobolj egy egyszerű ritmust, a gyerekek pedig adják vissza ugyanazt a saját dobjukon! Aztán fordítsátok meg a játékot – te utánozd a gyerekeket!
  • Számolós: dobolj valamennyit, a gyerekek pedig tapsoljanak, koppintsanak, ugorjanak, lépjenek, bólintsanak…ugyanannyit!
  • Kösd be a gyerkőc szemét és lopakodj tőle messzebbre – aztán szólaltasd meg a dobot, és figyeld meg, odatalál-e hozzád kisfiad/kislányod! Attól függően mennyire jár közel, dobolhatsz először hangosan, majd halkabban is!
  • Mondjatok el egy egyszerű mondókát és kísérjétek dobbal! Ugyanezt egy egyszerű dallal is megtehetitek!

Piramisépítő:

Építsetek piramist legóból! Lehet tetszés szerint építeni az elemeket, de meg is beszélhetitek, melyik szint milyen színű legyen. Vagy: anya mondja meg, melyik színből hány darabot keress a legós dobozban, ennek alapján építsd meg a piramist!

Nehezített akadálypálya:

Az afrikai nők gyakran a fejükre helyezik a kosarakat, edényeket, úgy viszik azokat haza. Keressetek otthon egy nagyobb kosarat, tárolót, tegyetek bele olyan tárgyakat, amik nem törékenyek, és indulhat a szállítás! Úgy kell átvinned egyik helyről a másikra a kosarat, hogy az nem esik le a fejedről! Ha könnyen sikerül, lehet különböző tárgyakat elhelyezni az úton pl. székeket nehezítésnek.

Ötletek Mini-Afrika berendezéséhez otthon

Állat és mintázata

Felismered ezeket az afrikai állatokat? Keresd meg, melyik kép tartozik az egyes állatokhoz! Ha kétszeresen nyomtatjátok ki, akkor akár párkereső játék is lehet belőle!

Ha van rá lehetőség, látogassunk meg egy közeli tanyát, ahol közelebbről megismerhetjük a tej útját!

„Tehénhoki”:

Egy kartondoboz egyik szélén egy megfelelő szélességű rést vágjunk ki, akár kétszer olyan széleset, mint amilyen széles a korong lesz. Korongnak bármilyen tárgyat használhatunk, ami karcolás nélkül, jól csúszik a padlón. A dobozt akár temperával, akár papírral is bevonhatjuk, rajzolhatunk rá bocifejet. A játék: egy meghatározott távolságból próbáljon meg a gyermek minél több korongot a dobozba lökni.

Találd el:

Tejes műanyag flakonokat töltsetek meg otthon valamilyen nehezékkel, kaviccsal, rizzsel, stb., hogy ne boruljanak fel. Műanyag karikákat próbáljatok meg úgy dobni, hogy valamelyik flakonra ráessenek.

A flakonokat valamilyen labdával el kell találni, le kell dönteni. Az nyer, aki a legtöbb flakont eltalálja pl. 3 dobással.

Állat sudoku:

Vágd ki az állatokat a szaggatott vonal mentén! Keresd meg a helyüket, de arra figyelj, hogy egy vastag vonallal elkerített részben és egy-egy sorban, oszlopban nem lehet ugyanolyan állat! Kérd meg anyát vagy apát, hogy mielőtt felragasztod a kivágott állatok a papírra, ellenőrizzék le, minden állatnak megtaláltad-e a jó helyét!

Keresd meg az állatok kicsinyeit!

Kösd össze a családtagokat! Ki is színezheted a kicsi képeket.

Vajon melyik elefánt fogja megenni az almát?

Különségkereső

Keresd meg a 8 különbséget a két kép között

Találós kérdés, barchoba

Négy oszlopos lábán ballag,

Ráncos bőre szürke, vastag.

Lapátfülét billegeti,

Az ormányát meglengeti.

(elefánt)

Olyan vagyok, mint a ló,

csíkos ruhám, bugyogóm.

(zebra)

Bőre foltos, de nem leopárd,

Állva is eléri a lombkoronát,

Mellső lába hosszabb, mint a hátsó,

Rögtön felismered a hosszú nyakáról.

(zsiráf)

Bömböl, pedig nem is fél,
ott él, ahol sosincs tél.
Szavannán, ha dombra kiáll,
világos, hogy ő a király!

(oroszlán)

© 2013-2018 - BUDAPEST FŐVÁROS XI. KERÜLET ÚJBUDA ÖNKORMÁNYZATA