Zöld lap: 2020. május 11. – 2020. május 17.
Naptár:
Jeles környezeti napok:
Május 14. Vándormadarak világnapja
A Vándormadarak világnapját május második hétvégéjén tartják világszerte. Felhívják a figyelmet a vándormadarak védelmének, élőhelyeik megőrzésének és ennek érdekében az emberek, országok együttműködésének fontosságára.
A vándormadarak minden évben útra kelnek, a hideg, téli idő beállta előtt melegebb élőhelyre indulnak, és tavasszal ismét visszatérnek a fészkelő helyükre. A magvakkal táplálkozó madarak télen is találnak táplálékot, jól érzik magukat a hideg idő ellenére, nem költöznek el, állandó madaraknak nevezzük őket. Azok a madárfajok, melyek leginkább rovarokkal, hüllőkkel, kétéltűekkel táplálkoznak, a hideg, fagyos időben nem találnának élelmet, ezért melegebb helyre, délre, Afrikába repülnek. Ilyen madarak például a gólyafélék (Fehér gólya, Fekete gólya), a fecskefélék (pl. Füsti fecske, Molnárfecske)
A nappalok hosszának rövidülése váltja ki a madarak készülését. A hosszú vonulás nagyon megterhelő számukra, ezért indulás előtt zsírtartalékokat halmoznak fel a testükön, hogy kevesebbszer kelljen megállniuk táplálkozás céljából. Ha tengereken vagy sivatagokon repülnek át, nincs lehetőségük táplálkozni. Vannak madárfajok, melyek csapatokban vonulnak, a felfele áramló meleg levegőoszlopok kihasználásával kevesebb energiát használnak el, a csapatban vonulás a ragadozóktól is védelmet nyújt.
Különböző módokon tájékozódnak a vándormadarak, a nappal vonulók hegyek, folyók, a Nap, különböző tanult vizuális ingerek segítségével, az éjjel repülő madarak a Föld mágneses mezejének vagy a Hold, a csillagok állásának segítségével.
Vannak madárfajok, melyek nagy távolságot tesznek meg, és messzire repülnek, és vannak, melyek csak kissé távolodnak el a fészkelő helyüktől a telelő helyükig. Magyarországra is jönnek telelni olyan fajok, melyeknek északabbra van a fészkelő helyük. (Pl. Nagy lilik, Vörösnyakú lúd, Gatyás ölyv)
A vándormadarak számára megterhelő ez a nagy utazás, de az út során egyéb dolgok is veszélyeztetik az életüket. Például a klímaváltozás, környezetszennyezés, az emberek által a repülés útvonalán létrehozott építmények, magasfeszültségű vezetékek, szélerőművek, vegyszerek, vadászat, stb. Ezért fontos a vándormadarak védelme érdekében az emberek és az országok közötti együttműködés.
„Picur az első magyar jeladós fehér gólya a Dél-afrikai Köztársaságban!” (link)
Május 16 A fény napja
Fény a mindennapokban
A fény az élet egyik alapfeltétele, nélküle nem alakulhatott volna ki a mostanihoz hasonló élet. Hiszen fény nélkül a zöld növények elpusztulnának, de a sötétséget a legtöbb állat és az ember szervezete is megsínyli. A napfény tehát a földi élethez nélkülözhetetlen.
Fényforrás
Természetes fényforrás
A szemünkbe érkező fény segítségével látunk. A tárgyakat csak akkor látjuk, ha azok fényt bocsátanak ki. De hiszen látjuk az asztalt, a széket, sőt egymást is, holott nem bocsátunk ki fényt. Hogyan lehet ez? A tárgyakat akkor is láthatjuk, ha azok saját fénnyel nem rendelkeznek, de a rájuk eső fényt visszaverik. Ezért láthatjuk a körülöttünk lévő világot, vagy akár a Holdat is, melyet a Nap fénye világít meg. Összefoglalva megállapíthatjuk, hogy a tárgyakat akkor látjuk, ha az általuk kibocsátott vagy a róluk visszaverődött fény a szemünkbe jut.
A fényt kibocsátó testeket fényforrásnak nevezzük. A fényforrásnak két típusát különböztetjük meg, mint természetes és mesterséges fényforrások. Természetes fényforrás például a Nap és a többi csillag, amelynek belsejében zajló folyamatok során fény és hő szabadul fel. De fényjelenség kíséri a gyors égést, s világíthatnak egyes élőlények is, mint például a szentjánosbogár. A mesterséges fényforrásokat ezzel szemben – a nevéből is adódóan – az ember készítette. Ide tartozik például a gyertya vagy a gáztűzhely lángja, a villanykörte izzószála, vagy bármely elektromos készülék kijelző (világító) rendszere.
Az átlátszóság
Biztosan észrevetted már, hogy ha fénnyel átvilágítasz valamit, csak bizonyos esetekben halad át a fény rajtuk. Ez azért van, mert a tárgyak egy része átlátszó, másik része meg nem átlátszó. Az átlátszó anyagokon áthalad a fény. Ilyen például a víz, a levegő vagy az üveglap. Az átlátszatlan testeken értelemszerűen nem tud áthaladni a fény, az ilyen testek a fényt elnyelik vagy visszaverik (pl. kartonpapír, tükör, emberi test). Mivel a fény csak egyenes vonalban terjed, így az átlátszatlan test mögé nem jut el a fény, így ott sötétség, azaz árnyék keletkezik. Biztosan játszottál már az árnyékoddal is, vagy a kezed árnyékával. Most már tudod, hogy árnyékod azért keletkezik, mert a fény nem tud áthatolni a testeden.
A tárgyak színe
Miért különböző színűek a tárgyak? Mitől lesz a levél zöld, a tojás sárga színű, s mitől pompáznak a legkülönfélébb színekben a virágok? A Napból vagy a lámpából érkező fény nem egységes, hanem különböző színű fénysugarakból tevődik össze. A körülöttünk lévő tárgyak pedig a eltérő mértékben nyelik el és verik vissza a fénysugarakat. A tárgyak színét az határozza meg, hogy milyen színű fénysugarakat nyelnek el, illetve vernek vissza. A fehér színű tárgyak például csaknem minden fénysugarat visszavernek, keveset nyelnek el. A fekete tárgyaknál éppen fordított a helyzet, vagyis szinte minden fényt elnyelnek. Ezért nem szerencsés például nyáron fekete ruhában lenni, mert a fekete szín magába szívja fénysugarakat, s így a meleget. A fák levelei pedig ezért zöldek, mert a zöld kivételével minden színt elnyelnek. Felületéről csak a zöld színű fénysugarak verődnek vissza, és érkeznek be a szemünkbe.
A szivárvány
Leggyakrabban napsütéses időben, nyári záport követően figyelhetsz meg színpompás szivárványt az égbolton. Ilyenkor a Nap fénye hátulról világítja meg a lehulló vízcseppeket. A napsugár a levegőben lebegő vízcseppeken megtörik, s a fehér fény – a prizmához hasonló módon – az összetevő színeire bomlik. A szivárvány színei felülről lefelé haladva a következő: vörös, narancs, sárga, zöld, kék és ibolya.
Szokások, Néphagyományok, Ünnepek
Május 12.-13.-14. Pongrác, Szervác, Bonifác (FAGYOSSZENTEK)
Naptári elhelyezkedésük miatt tehát Pongrác, Szervác és Bonifác (május 12., 13., 14.) „fagyosszenteknek” minősülnek, akik a visszacsalogatott hajnali fagyokkal kárt okoznak a gyümölcsösökben és a veteményes kertekben. Az, hogy „Szervác, Pongrác, Bonifác, megharagszik, fagyot ráz” nem hozható összefüggésbe a névadó szentek legendájával, ezt ugyanis a nép találta ki, hogy valamivel megindokolja az időjárás kedvezőtlen megváltozását.
Ez a népi hiedelem azonban korántsem jelenti azt, hogy minden évben fagy lenne ezeken a napokon, csak azt, hogy a múltbéli tapasztalatok és megfigyelések alapján többször fordult elő ilyenkor erős lehűlés. Természetesen az is megeshet, hogy éppen ezek a napok a hónap legmelegebb napjai vagy előtte, illetve utána köszöntenek be fagyok és erős lehűlések. Éppen ezért nem szabad pontosan ezekhez a napokhoz ragaszkodni, már csak azért sem, mert ez a hiedelem is nagyon régi keletű, valószínűleg még a naptárreform előtt keletkezett.
Hiedelmek, szólások, közmondások:
„Pongrác napi eső, zöldül már a mező!”
„Sok bort hoz a három ác, ha felhőt egyiken sem látsz!”
„Szervác, Pongrác, Bonifác, megharagszik, fagyot ráz!"
"Pongrác, Szervác, Bonifác, Zsófia is lehet gyász!"
Napkeleti szelek mind szárítanak, napnyugatiak nedvesítenek, a déli szél meleg esőt hoz.
A népi megfigyelés szerint a tavaszi meleg napok ezeken a napokon hirtelen hidegre változnak, nem ritkák az éjszakai fagyok. Hogy a fiatal palánták ne károsodjanak, uborkát, paradicsomot, babot általában csak a fagyosszentek elmúltával ültették el s védekezésképpen a gyümölcsösökben ilyenkor füstölnek.
Kukucskáló:
Gólyák vándorlása (link)
Hortobágyi darumese (link)
Szárnyakat a magasba! (link)
A szivárvány keletkezése (link)
Öveges professzor diafilmje digitalizálva (link)
Kísérletek:
Próbáld ki, hogyan repülhetnek a vándormadarak szárnycsapás nélkül
Hozzávalók: A4-es lap, olló, ragasztó
Készíts az A4-es lapból egy négyzetet, ezután kövesd a videón látható lépéseket.
Ha elkészültél, már csak ki kell próbálni.
Kísérlet (link)
Mit bír el a tojáshéj
Hozzávalók: tojáshéj, könyvek
A tojáshéj vékony, könnyen eltörik, ha leejtjük, mégis sokkal nagyobb súlyt bír el, mint gondolnánk. Most könyveket pakoltunk rájuk. Ehhez 3 db feltört tojáshéjára lesz szükséged.
Helyezd őket háromszög alakban, hogy a könyvek egyensúlya ne billenjen meg!
És kezdjétek el felpakolni rájuk a könyveket!
Magyarázat: A kulcs a tojás alakjában van: a héj dóm formája következtében meglepően jól terhelhető. A kísérlethez kapcsolódóan megpróbálhatjuk összeroppantani a két ujjunk közé fogott tojást oldalról illetve hosszában is, azt kutatva, melyik irányból nagyobb a teherbírása.
Kísérlet (link)
A tűznek nincs árnyéka
Hozzávalók: egy szál égő gyufa és egy elemlámpa
Az égő gyufaszálat tartsd 15-20 cm-re a faltól, és világítsd meg egy elemlámpával! Azt fogod látni, hogy a falon csak a kezed és a gyufaszál árnyéka látszik, a láng árnyéka nem! Hogy mi erre a magyarázat? Egyszerű és mégis furcsa: a tűznek nincs árnyéka, ugyanis átereszti a fényt.
Megfordulnak a rajzok
Hozzávalók: 1 egyenes falú pohár, víz, rajz
Tedd a rajzot az üres pohár mögé, majd tölts a pohárba vizet. Megfordul a rajz.
Magyarázat: az úgynevezett fénytörés jelensége: az új közegbe (jelen esetben: víz) belépő fénysugár megtörik, emiatt látjuk az eredetivel éppen ellentétes képet.
Kísérlet (link)
Készítsünk szivárványt
Hozzávalók: 1 pohár víz, zseblámpa, fehér papírlap
Tölts tele egy poharat vízzel, tedd mögé a papírlapot, világítsd meg a poharat vízzel. Ha megfelelő szögben sikerül megvilágítanod, a papíron megjelenik a szivárvány. ha kell mozgasd a zseblámpát.
Magyarázat: az úgynevezett fénytörés jelensége: az új közegbe (jelen esetben: víz) belépő fénysugár megtörik.
Kísérlet (link)
Barkácsolás újra felhasznált anyagokból:
Pingvin PET palackból
Baglyok papírgurigából
Szivárvány kupakokból
Lámpás befőttes üvegből
Játékok:
1. játék: Ismerjük meg a vándorló madarainkat, hogy néznek ki, milyen a hangjuk!
Próbáld meg felismerni, melyik madár hangját hallottad!
Bölömbika hangja (link)
Búbos banka hangja (link)
Fülemüle hangja (link)
Fürj hangja (link)
Daru hangja (link)
Füsti fecske hangja (link)
Fehér gólya hangja (link)
Sárgarigó hangja (link)
2. játék: Rajzoljunk gólyát
Áll egy kis pont magába bekerítjük karikába. Két kis zsinór lóg le róla, nono, ez még nem a gólya. A tojása kerek, hegyes, mindjárt itt áll a vén begyes, hurkapálca hosszú lába, azzal gázol a mocsárba. Piros csőre hosszú hegyes, jön a gólya mindjárt megesz! |
Szemet rajzolunk. (1.) A pontot bekeretezve kész a fej. (2.) Nyakat rajzolunk. (3.) A testét csepp alakúra kanyarítjuk. (4.) Szárnyat ívelünk és színezünk. (5.) Két lábának egyenes vonalat húzunk. (6.) A lábakra lábujjakat rajzolunk. (7.,8.) Hegyes csőrt rajzolunk. (9.) Pirosra színezzük a csőrt. (10.) |
3. játék: Melyik gólyának, melyik az árnyéka?
4. játék: Karikázd be azt a fecskét
- pirossal, ami balra száll,
- kékkel, ami jobbra száll,
- zölddel, ami felfele száll,
- sárgával, ami lefele szál
5. játék: Csiribú csiribá, változz át fecskévé!
Fuss szárnycsapásokkal (karlengetéssel) az udvaron/lakás tágasabb, biztonságos részén. Ha azt kiáltja valaki (pl. anyukád, testvéred stb.), hogy vadász, akkor guggolj le, húzd össze magad, amennyire csak tudod! Ha azt kiáltja, hogy mező, akkor szálldoshatsz újra össze-vissza. Ha azt kiáltja fa, akkor állj oda egy előre kijelölt helyre, az lesz a fa ága, ahova leszálltál. Te is kitalálhatsz ötleteket, mozgásokat. Változhatsz gólyává, aki pl. a béka-szóra megáll és lehajol, fészek-szóra féllábra áll stb.
6. játék: Napóra készítése
Álljon a gyermek ugyanarra a pontra több napszakban, rajzoljuk körbe az árnyékát minden alkalommal, figyeljük meg, hogyan változik az árnyék helye, beszéljük meg, ez miért történik!
7. játék: Árnyékfogó
A fogónak úgy kell elkapnia a társait, hogy azok árnyékára lép. Érdemes olyan napszakban játszani, amikor nem túl hosszú az árnyékunk. Esetleges „ház” egyéb árnyék lehet, ilyenkor kihívhatjuk az illetőt mondókával (Egér, egér, ki a házból…).
8. játék: Fényfogó
A fényfogó nem más, mint este elemlámpa fénykörét lassabban, gyorsabban mozgatva a földön, falon, sátor oldalán és a gyerkőcnek el kell kapnia (vagy labdával eltalálnia a fénykört).
9. játék: Mi van a lepedő mögött?
Zseblámpával vagy kislámpával egy lepedő mögött megvilágítunk egy tárgyat, a gyermeknek pedig a kivetített árnykép alapján ki kell találnia, milyen tárgyat, gyümölcsöt, zöldséget lát.
10. játék: Mit mutatok?
A falra különböző formák árnyékát alakíthatjuk a kezünk segítségével.
11. játék: Kaleidoszkóp készítés
Hozzávalók
- papírtörlő gurigája (23 cm hosszú, 5,3 cm átmérőjű)
- tükörfólia
- gyöngyök, konfetti fényes papírokból
- átlátszó műanyag lap
- olló, ragasztó, cellux
- zsírpapír
- fekete kartonpapír
- színes hullámpapír
- dekorációs eszközök (dekorgumi, papír, filctoll stb.)
Elkészítés
- Vágjunk ki a tükörfényű papírból egy 12,9 cm széles és 21 cm hosszú darabot, karcoljuk meg 4,3 cm-ként, hajtsuk be a karcolások mentén és ragasszuk össze egy háromszög alakú hasábbá
- Tegyük be a papírtörlő gurigájába úgy, hogy az egyik vége a guriga végével egyvonalban legyen
- Vágjunk ki 2 darab 5,3 cm átmérőjű kört az átlátszó lapból: az egyiket tegyük a csőbe oda, ahol maradt hely a tükörfólia és a cső vége között
- Nyomjuk be a tükörfóliáig az átlátszó kört és ragasszuk bele a gurigába, majd szórjunk rá gyöngyöket, flittereket (figyeljünk a mennyiségre, csak annyit tegyünk bele, hogy tudjanak mozogni)
- A másik átlátszó lapra ragasszunk egy megfelelő méretű zsírpapír darabot, majd rögzítsük ragasztószalaggal, a gyöngyökkel megszórt átlátszó fólia elé, a guriga végére
- Fordítsuk meg a kaleidoszkópot: vágjunk ki fekete kartonból 1 db 5,3 cm átmérőjű kört, a közepéből vágjunk ki egy kisebb kört, majd a lyukas kartont rögzítsük a cső végére ragasztószalag segítségével
- Jöhet a díszítés: papírokkal, dekorgumival stb. kedvünk szerint
- a színes hullámpapírból vágjunk ki egy körülbelül 10 cm széles csíkot, amely körbeéri a kaleidoszkópot: ragasszuk össze a két végét és húzzuk a cső közepére, így a gurigát az egyik kezünkkel, a hullámpapírt a másik kezünkkel tudjuk forgatni
12. játék: Rajzoljunk árnyképet!
Építsünk különböző építményeket pl. fa kockából, világítsuk meg, majd rajzoljuk meg át az árnyékát egy papírlapra. Ugyanígy más tárgyakat is körberajzolhatunk, pl. műanyag állatokat, kis kocsikat, stb. Később megpróbálhatja a rajzról felismerni, melyik tárgy árnyéka látható.
13. játék: Készíts szivárványt otthon a játékaidból!
Találós kérdés, barchoba:
Tó vizébe lépeget
békák veszedelme,
békát fog, és messze néz
fél lábon merengve.
(gólya)
Háló nélkül fog halat,
Kémény fölé fészket rak,
A fiát tanítva kelepel,
Mikor fázik útra kel.
(gólya)
Eresz alatt van lakása,
Vagy a partfal oldalába,
Villás farkú, gyorsan repül,
De nyarat nem hoz egyedül.
(fecske)
Híd, de sosem építették,
hét színe van, egy se festék.
Földből nyúlik mindkét vége,
mégis felvezet az égbe.
Mi az?
(szivárvány)
Este hosszú, délben kurta,
falon néha nagyon furcsa.
Mi az?
(árnyék)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |