Játékgyűjtemény az ELTE óvodapedagógus hallgatóitól - 1.

Játékötletek az Albertfalvai Óvoda Székhelyén gyakorlatukat végző
Eötvös Loránd Tudományegyetemen tanuló óvodapedagógus
hallgatóktól

1.Játék
Kupakmemória


Ehhez a memóriajátékhoz pár darab kupakra, papírra és színesre lesz szükség. Ezek otthon mindenkinél megtalálhatók. A kupakok belsejébe kell elhelyezni a különböző motívumokkal ellátott papírköröket, majd lefordítani a kupakokat és kezdődhet is a játék. A játék amellett, hogy a gyermeket fejleszti mind a finommotorika, mind a kognitív és verbális kompetencia területeken, újrahasznosított és környezetbarát.

(Tomasics Panna I. évfolyam nappali tagozat)

2.Játék
Fűzögető


A következő fűzőjáték elkészítéséhez pár darab szívószála, egy kartonlapra, egy cipőfűzőre és színes ceruzákra van szükség. A lapra megrajzolt figurákra, motívumokra felragasztjuk a szívószáldarabokat, ezen kell átfűznie a gyermeknek a madzagot. A játék megfelelő a koncentráció, figyelem, logikus gondolkodás fejlesztésére, fejleszti a problémamegoldó készséget és a finommotorikát is. Kiváló lehetőséget teremt benti vagy akár kinti unaloműzésre és teljes mértékben újrahasznosított.

(Tomasics Panna I. évfolyam nappali tagozat)

3.Játék
Kupak kukac


Kellékek: kupakok, cipőfűző


Leírás: Előzetesen a kupakokat ki kell lukasztani, pl. forró késsel. Ezután annyi a feladat, hogy a cipőfűzőre felfűzünk minél többet. Többször is lehet fel-le fűzni őket, vagy bonyolítani, pl. csak egy színűt fűzünk, vagy felváltva két színt stb.

( Koenig Lili Regina I. évfolyam nappali tagozat)

4.Játék


„Ezt a játékot akár már kiscsoportosok is tudják játszani, kis gyakorlással nekik is sikerül. A játék lényege, hogy a kötő végén lévő kis méhecske a virágokkal díszített, félbevágott petpalackba essen.
A játék elkészítése egy kicsit időigényes. A gyermek is sokat tud segíteni, akár a tervezésben, akár a megvalósításban. A félbevágott petpalackot vasalóval lesütöttem, hogy ne legyen balesetveszélyes az éles széle. A mintákat szivacsos papírból vágtam ki, ám az egyszerű karton is megteszi. A méhecske egy Kinder tojás belső, amit filccel díszítettem. Ezt és a kupakot egy gombostűvel és egy ollóval kilyukasztottam, majd átfűzve mindkét lyukon a fűzőt, odaragasztottam.
Ez egy olyan készségfejlesztő játék, mely fejleszti a szem-kéz koordinációt, a kézügyességet, a kitartást, a figyelmet. Elkészítése során a finom-motorikát is.”

(Patonai Viktória I. évfolyam nappali tagozat)

5.Játék
Találd ki...


Játékleírás: A játék egyszerűen elkészíthető otthon is. A dobozba mindig más és más tárgyat, eszközt érdemes helyezni, úgy, hogy az a gyermek, aki majd belenyúl a dobozba ne lássa mit helyezünk el. Miután bedugta a doboz tetején lévő két, előre kivágott lyukba a kezét a gyerek, ki kell találnia tapintás alapján, hogy mi van a dobozban. A két lyukat érdemes a távolabb kivágni egymástól és nagyjából egy felnőtt tenyérnyi méretet érdemes kivágni.


Fejlesztési területek: érzékelés (tapintás), finommotorika
Felhasznált anyagok: kartondoboz, olló

(Novák Lili I. évfolyam nappali tagozat)

6.Játék
Színkereső


Eszközök az elkészítéshez: 6 féle színes rajzlap, gyerek játékai a papírok színéhez
passzolóak, nagy kosár/doboz

Előkészítés: Összegyűjtünk egy teli kosárnyi játékot, amiknek színe egyezik a papírokéval. A papírokat egymás mellett elhelyezzük.

Játék leírása: A kosárból a gyerek kiválaszt egy játékot, majd a színe alapján az azonos színű papírra teszi. A játék addig tart, amíg el nem fogynak a játékok.
Fejlesztési területek: vizuális érzékelés, gondolkodás, szabálytartás, kognitív észlelés, figyelem

Egyéb ötlet: Színes dobókockával dobva válasszuk ki az adott játékot, amelynek megegyezik a színe a kockáéval. Kivesszük a játékot a kosárból el kell mondani az adott játékszer nevét és színét.

(Molnár Csenge I. évfolyam nappali tagozat)

7.Játék
Kincskeresés


A szülő egy kisebb-nagyobb dolgot elrejt a lakásban és készít hozzá egy térképet. A gyermek feladata, hogy az alapján megtalálja a kincset.
Akár fordítva is el lehet játszani, hogy a gyermek rajzolja meg a térképet és a szülő keresi meg a kincset. Azért jó választás ez a játék, mert egy igazi kalandban lehet része a gyermeknek általa.

(Tarnói Noémi I. évfolyam nappali tagozat)

© 2013-2018 - BUDAPEST FŐVÁROS XI. KERÜLET ÚJBUDA ÖNKORMÁNYZATA